Sven Zacek

Slaidiprogrammid

Kõik teavad ütlust: “Üks foto räägib rohkem kui tuhat sõna”. Paljude fotode puhul sooviks lisaks kuulda ka kaadrist välja jäänud sõnu. Foto autoril on pildist alati isesugune arusaam, sest autori tunnetekomplekt ei piirdu nägemismeelega. Autor teab, mis toimus enne ja pärast võtet, autor mäletab helisid, lõhnu ning sooja- ja külmatunnet. Ta teab, kas foto tarbeks tuli nädalate viisi varjes passida, mudas roomata või sündis foto juhuslikul jalutuskäigul. Kogu see infohulk moodustab fotost tervikkomplekti, mida vaataja ei pruugi sarnaselt tunnetada.

Tellides slaidiprogrammi koos autorilugudega avaneb võimalus fotomaailma ja konkreetsete fotode hingeellu sügavamale minekuks. Tavapäraselt koosnevad minu slaidiprogrammid jutu ja muusika segu blokkidest. Näiteks 10-15 minutit juttu, millele järgneb 10-15 minuti pikkune muusikaga slaidiseanss. Seejärel küsimused ja uus blokk uue jutu ning muusikaprogrammiga. Tavapäraseks kestuseks on 1-1,5 tundi.

Näidisklipp slaidiprogrammist “Mitmekesine Eestimaa”

Slaidiprogrammides kasutan ma alati kõige värskemat ja tihti veel avaldamata fotomaterjali, et vaatajad-kuulajad saaksid eksklusiivse elamuse osaliseks. Samas on oma igavese koha välja teeninud ka aastate jooksul tuntuks saanud pildid.

Millal ja milleks pildiprogrammi tellida?

Pildiprogramm sobib ideaalselt nii meelelahutuseks kui ka õppematerjaliks. Slaidiprogrammidega olen avanud ja lõpetanud bankette, galasid, ettevõtete seminaripävi ning loodusõhtuid. Pildiprogramm ei pea alati olema mingi teise ettevõtmise saatja, vaid võib ka olla iseseisev sündmus. Peasündmuseks on minu slaidiprogrammid olnud koolides, lõkkeõhtutel ja loodusfotoõhtutel. Slaidiprogrammi võib tellida nii eesti kui ka inglise keeles. Inglise keeles olen Eestimaa loodust ja oma fotoalaseid tegemisi kirjeldanud kahel korral BBC Wildlife Photographer of the Year Wildphotos festivalil Londonis, GDT European Nature Photography Contest lõpuõhtul Saksmaal Lünenis. Lisaks palju etteasteid Norras, Soomes, Rootsis, Taanis, Itaalias, Šotimaal ja ka Eestis rahvusvahelistel bankettidel ning galaõhtutel.

Populaarsemad slaidiprogrammid:

“Mitmekesine Eestimaa” – ülevaade Eestimaa loodusest, maastikest, imetajatest ja lindudest läbi nelja aastaaja;

“Händkaku elu” – lugu händkakkude salapärasest elust, mida ma olen üle 10 aasta jälginud;

“Aasta loom või lind” – pildiprogramm aasta linnust või loomast. Sobib samal aastal koolilastele esitamiseks;

Pildiprogrammi teema on võimalik tellida ka vastavalt oma soovile või ürituse sisule.