Sven Zacek

Droonifotod

 

Galerii slaider

Droonifotograafia on minu fotopisiku arengu uusim suund. Aerofotodega ehk linnulennult jäädvustamisega olen ma tegelenud juba 2005. aastast. Puhtalt aerofotodele pühendatud raamatuidki on minu fotograafilisest sulest ilmunud kolm. On selge, et droonifotograafia on tehniline ala. Helikopterilt, lennukilt, paraplaanilt vm lennuvahendilt pildistamine tähendas fotograafi lendama viimist. Droonifotograafia puhul saab fotograafist lisaks jäädvustajale ka piloot. Tänapäeval on droonitamine väga populaarne ala, mistõttu on tekkinud palju aerofoto teenuse pakkujaid. Kuna ala on niivõrd uudne, siis mina näen seestpoolt vaadates, et klient on esialgu kannataja rollis. Turu küpsedes ja klienditeadlikkuse kasvades see kindlasti muutub, aga praegu on kohati lausa valus kõrvalt vaadata, sest ma olen eelkõige ikkagi fotofanatt. Lubage selgitada.

Enamikel juhtudel on drooniga aerofototeenuse pakkujate näol tegemist droonilennutajatega, kes teevad pilti, mitte fotograafidega, kes lendavad ja siin on minu arvates oluline vahe, mis fotodelt ka selgelt vastu vaatab. Nii kompositsiooonilise kui ka fototehnilise kvaliteedi koha pealt. Olen seda vahet kogenud ka lendudel helikopteri- ja lennukipilootidega. Lendamisel on teised põhimõtted kui pildistamisel, mistõttu pilooti ei saa pidada fotograafiks, tal puudub vajalik ruumitunnetus, sest tema ruumitunnetus on üles ehitatud lähtudes lendamise vajadustest, mitte pildistamisvajadustest. Harjutades saab ikka meistriks, aga õpipoiss ei saa pakkuda meistri lõpptulemust.

Teine moment puudutab õhku viidavat tehnikat. Droonifoto puhul kehtivad kõik fotograafia algtõed samamoodi nagu maapealt pildistades. Ometi on uudse valdkonnaga seoses levinud arvamus, et kaubanduskeskusest ostetud kaameraga droon või isegi fotopoest ostetud keskklassi drooni kaamera on võrdväärne digipeegelkaamera kvaliteediga. Nii see siiski pole. Kaugeltki mitte. Karbidroonide kaamerates on sisuliselt mobiiltelefoni kaamerad. Jah, tänapäeval on ka telefonide kaamerad päris võimekad võrreldes viie aasta tagustega, aga absoluutarvestuses ei kannata need veel mingit kriitikat. Ühesõnaga minnes võttele nö karbidrooniga oleks sama nagu ma tuleksin teie pulmapäeva või vahvalt kokkupandud castingut jäädvustama telefoniga. Vaataksin teile suurte silmadega otsa ja ütleksin, et minu arvates kvaliteet kannatab küll. Siiski pole see ju see, mida te soovite ja millepärast te fotograafi tellissite. Seepärast olge oma soovidega konkreetsed. Tellige ka droonifotode tarbeks fotograaf, mitte pildistav droonipiloot. Tellige lõpptulemust, mitte hinda. Minu juurde on ringiga jõudnud mitmed kleindid, kes on langenud nö odava hinna pettekujutelma lõksu, kuid pidanud lõpuks maksma kallimat hinda, sest ümbertegemine on alati kulukam kui korraga märki tabamine.

Eriolukorras, kui on näiteks tarvis ainult veebifotot võib karbidrooni tellimine kulude kokkuhoiu kohalt isegi õigustada. Minu mõtteviis on aga selline, et kui, siis juba maksimaalselt. Kunagi ei tea, millised mõtted tehtud fotodega pärast töö tegemist võivad tulla. Te olete ju fotofailid tellinud ja töösse investeerinud, oleks väga kurb, kui kvaliteet seaks piirangud ning neid ei saaks hiljem igakülgselt kasutada. Seetõttu soovitan ma oma fotovajaduse nii lühi- kui ka pikaajaliselt läbi mõelda ja mitte uskuda paljude droonifotograafide jutte, kes väidavad, et karbidrooni kvaliteedist kõlbab küll ja jääb ülegi, et ollakse saadud oma karbidrooni kaameraga jäädvustatud fotosid ka mitmemeetriseks trükkida. Jah, tõesti saab, ka kaks pikslit on võimalik kahemeetriseks trükkida, aga kellele see tulemus meeldiks? Nende arvates saab küll, sest nad pole fotograafid, vaid pildistavad droonipiloodid, kes pole kunagi nö õiget faili näinudki, seega puudub neil võrdlusmoment.

Soovitan uudses fotovaldkonnas teadlikku tellimist!