Sven Zacek

Pulmafotod

Olen kohanud ütlust: “Mida teab loodusfotograaf inimeste pildistamisest?” Kui inimeste pildistamine huvitab loodusfotograafi niipalju nagu mind, siis teab loodusfotograaf inimeste pildistamisest väga palju. Loodusfotograafias omandatud kogemused on mind pulmafoto dünaamikaks väga hästi ettevalmistanud. Loomad on nagu inimesed, neil on samuti oma iseloom ja käitumismaneerid – stuudiofotograaf seda ei tea. Loomade kehahoiakud ja emotsioonid mängivad fotol samamoodi olulist rolli nagu inimeste puhulgi. Loomade ja inimeste vahel on üks oluline erinevus – loomadele ei saa öelda, kuhu poseerimiseks minna, vaid tuleb ise leida sobiv rakurss. Just nüanss, et ma suudan situatsioonides, kus juhendamine pole võimalik leida kiiresti ja asjaosalisi segamata õige võttekoha, ongi minu pulmafoto tarbeks läbitud loodusfoto kool. Enamik pulmafotograafe näitab oma fotogaleriides üksnes võtteid ilupildisessioonidelt, kus fotograafil on vaba voli paigutada noorpaar vastavalt oma äranägemisele. Minu arvates on see pulmapäeva oluline, kuid lihtne osa, kui ma saan öelda, kuhu minna ja mida teha. Palju keerulisem on meeleolukad pildid välja võluda ettevalmistustest, tseremooniast ja pulmapeost, mis moodustavad ühe paari elu tähtsaimast päevast ajaliselt palju olulisema osa. Tseremoonia ja pulmapidu on kõigi külalistega jagatud osa, kuivõrd ilupildisessioon veedetakse vaid fotograafi ja assistendiga. Pulmapäeva reportaažvõtted jäävad paljude pulmafotograafide galeriides tihti peitu või moodustavad kaduvväikese osa. Põhjuseks on soov mitte näidata kesist materjali situatsioonidest, mille üle neil kontrolli polel. Mina usun, et pulmapäev on niivõrd eriline, et väärib jäädvustamist ja igavest meenutamist oma terviklikkuses ning kõik terviku moodustavad osad peavad olema samaväärselt oskuslikult ning emotsiooniderohkelt jäädvustatud.

Galerii slaider

Miks mulle meeldib pulmi pildistada? Sellepärast, et pulmapäeval jätkub adrenaliini terveks päevaks, kuna minu õlul lasub vastutus üles võtta parimad fotod kahe inimese elu tähtsaimast päevast. Adrenalinidoos, mis mind teravana hoiab on sarnane händkaku ootamisega õigele oksale õiges valguses. Kui see juhtub, siis pean olema superkiire ja osav, et olulist hetke mitte maha magada, sest pildistamist võib jaguda vaid paariks sekundiks. Pulmapäev pakub seesugust ärevust ja nõuab keskendumist terve päeva jooksul ning kordusvõtteid pole, kuivõrd händkakku võib oksale ka järgmisel õhtul ootama minna. Seetõttu pean ma iga noorpaari naeratuse külaliste üllatuste peale, iga pisara tseremoonia ajal ja iga pulmamängude kukerpalli oma kaameraga kinni püüdma ning igavesse fotograafilisse mällu kirjutama.

Näidisfotod

Vaata suuremat hulka näidisfotosid vajutades siia.

Kuidas sünnib meeldejääv pulmapäeva galerii? Selleks on tarvis fotograaf oma päeva oluliseks osaks planeerida. Pulmafoto puhul on töö tellija materjalist, mistõttu peab tellija ehk noorpaar ka ise olema nõus pingutama. Kui on soov meeleolukaks ilupildisessiooniks, siis on tarvis leida pulmapäeval aeg, mille saaks veeta ilusas võttekohas. 15 minuti pikkuse sessiooni jooksul peokoha kõrval sünnivad harva parimad võtted, kuigi on ka selliseid paiku. Kui on soov saada unustamatuid kaadreid päeva sissejuhatusest ehk ettevalmistusest, siis on tarvis valida selleks paik, mis pildistamist soosib. Samamoodi on ka pulmamängudega. Nende ülesvõtmiseks on tarvis sättida lauad ja mängupaik selliselt, et moodustuks kena tervik. Ilmselt on kõigil noorpaaridel soov saada tervikkomplekt superpilte: ilupildid, ettevalmistused, tseremoonia ja pulmapidu. Selleks tuleb pulmapäev fotograafiga samamoodi läbi arutada nagu pulmaisagagi. Raske õppustel, kerge lahingus. Korralikult tehtud eeltöö viib ootuspärase lõpptulemuseni.

Kui teie nägemus unustamatutest pulmafotodest langeb ühte minu omaga, siis palun võtke julgesti ühendust.